Navigace
Poslední články
· Přemeček a další...
· PL Kosmonosy a čty...
· Bert v Zookoutku př...
· Nejen o Sorice ve st...
· Bertík již čtvrt...
Hiearchie článků
Rozcestník » Články o koních v ústavech » Nejen o Sorice ve středisku hiporehabilitace Pirueta
Nejen o Sorice ve středisku hiporehabilitace Pirueta


Psychiatrická nemocnice v Havlíčkově Brodě je jedním z našich nejdéle spolupracujících partnerů. V současné době jsou v tamním středisku hiporehabilitace Pirueta umístěni tři z našich koní – Tonda, Alan a „nováček“ Sorika. Ta putovala do Havlíčkova Brodu prakticky ihned po zakoupení naším sdružením, jelikož její předpoklady pro práci na poli hiporehabilitace byly velmi slibné a hlavně proto, že fyzioterapeutky a celý tým zajišťující provoz Piruety jsou na slovo vzatí odborníci, kteří při přípravě koně na jeho novou terapeutickou roli postupují nadmíru profesionálně.Dovoluji si zde předložit povídání, které nám za tým Piruety zaslala paní Ing. Martina Mrštinová:Sorika a její přátelé z CPK - CHRPA

I dnes mi byl dopřán ten pohled z jejích tmavých očí…. Pohled tajemný, přesto vlídný, dodávající klid a narůstající nutkání přiblížit se blíž a pohladit tu černou hlavu a tělo, které k těmto očím patří…

Tento pohled pro nás terapeutky měla připravený již ten první den, kdy jsme se na ni přijely podívat. Cesta z Havlíčkova Brodu byla dlouhá, ale stála za to. V krásné horské krajině stála na pastvině v malém stádu koní, pro které byla vůdčí klisnou. Nevím, jestli si byla vědoma toho, že jí možná čeká další životní změna. Každopádně se ukázala v dobrém světle a my odjížděly zpátky s dobrým pocitem, že se nám snad podařilo najít terapeutického parťáka, kterého potřebujeme. V následujících dnech jsme popřemýšlely nad jejími klady, které převažovaly nad zápory a řekly její majitelce konečné ano. A tak pro tuto šestiletou klisnu jménem SORIKA, v typu merénského koně, nastala ona životní změna…V sobotu 16. 3. 2013 jsme ji přivítali v našem středisku hiporehabilitace Pirueta v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod. Přivezena byla panem Tomášem Ditrtem, ředitelem sdružení CPK – CHRPA, od kterého je nám Sorika bezplatně zapůjčena. Pro Soriku tím začal čas seznamování – s prostředím, se členy lidského i koňského týmu, s režimem střediska i s dovednostmi, které potřebuje pro to, aby mohla pracovat jako kůň v psychoterapii pomocí koní. Seznamování s lidmi jí nečinilo potíže. Přítomnost lidí vyhledávala a užívala si pozornosti, která na ní byla směřovaná. Vizáží se přeci jen lišila od dosavadních členů stáda – mezi ryzáky a bělouše přibyla nová a atraktivní barva. Seznamování s koňmi probíhalo více bouřlivě a dalo se předpokládat, že se Sorika nespokojí s nižšími příčkami v hierarchii stáda. Valaši Tonda s Alanem uhájili své postavení a Sorika si vydobyla hned třetí příčku. Zařadila se hezky – Tonda i Alan patří stejně jako ona sdružení CPK – CHRPA. S Tondou měla Sorika zpočátku časté konflikty, zato valacha Martina - nejstaršího a nejzkušenějšího terapeutického koně našeho stáda – dokonale uchvátila. Flegmatický Martin se „zamiloval“ a ačkoliv mu jiná říjící klisna dříve nic neříkala, Sorice se odolat nedalo...Začala i postupná příprava Soriky do terapií a byla to pěkná práce. Pěkná jako opravdu hezká :-). Sorika byla ochotná a snažila se rychle chápat a vyhovět tomu, co se po ní chce. V nových věcech měla zpočátku tendence trochu „zpanikařit“, ale poměrně brzy se naučila, že je možné věci řešit i v klidu. K tomu jí pomohlo časté ujištění, že je vše jak má být, a pochvala i za malé pokroky. V květnu nadešel její velký víkend – první její terapeutická práce - workshop „Co nám říkají koně“ pořádaný naším střediskem. Jsou chvíle, na které se nezapomíná, a tento víkend patří mezi ně. Sorika workshop zvládla skvěle – i s lidmi, které viděla poprvé, pracovala s klidem, pozorností a ochotou. Sama za sebe musím říci, že jsem byla hrdá na to, jak skvěle to zvládla. Ujistila nás, že o ni nemusíme mít strach, že terapie bude zvládat dobře a dokáže nám říci, když něco nebude v pořádku.Tohoto workshopu se i tento rok účastnili Tonda s Alanem, a protože to byl jejich již třetí ročník, pracovali s jistotou jako profíci.

Před letními koňskými prázdninami si Sorika po boku parťáka Alana vyzkoušela práci s pacienty z oddělení pro závislosti na psychoaktivních látkách a i tady se jí dařilo. Červenec si koně užili bez terapií, odpočinkem ve výběhu, na vyjížďkách nebo při práci ze země.

Srpen byl ve znamení každoroční benefice – v tomto roce s názvem „Psychiatrie HB Open“. Hlavním tématem programu byla „Cesta kolem světa“ v podání pacientů, terapeutů a hiporehabilitačních koní. Pro Soriku benefice první – s bezproblémovým průběhem, pro Alana a Tondu již několikátá. Alan s klisnou Sárou s přehledem zvládli samostatné ježdění pacientů na hudbu – v první části jako koně plantážníků v Asii, v další části přeneseni do Ameriky. Tonda se Sorikou nejprve projeli napříč Afrikou, kde se nenechali překvapit zebrou Contym a žirafou Tobíkem, které pronásledoval lev. V druhé části si i Tonda se Sorikou zajeli do Ameriky a předvedli s pacienty synchronizovanou práci ze země. I závěrečné vožení dětí z veřejnosti všichni tři ochotně zvládli a následoval týdenní odpočinek než začaly podzimní terapie s pacienty.Tentokrát již i Sorice – ta si zopakovala ještě jednu skupinu pacientů z oddělení pro závislost a pomalu dostala ochutnat atmosféry práce s dětskými pacienty. A to jí opravdu zachutnalo. Nyní je Sorika zařazena do terapií s dětmi mladšího školního věku a do terapií s dětmi z ambulantní péče, jak pro ježdění, tak pro práci ze země. V terapiích je Sorika velmi ochotná spolupracovat, pracuje s citem zvláště vůči zdrženlivým pacientům, zároveň dokáže nastavit hranice pacientům, kteří mají problém s jejich překračováním. Sorika dokáže velmi dobře rozeznat, kdy pracuje s pacienty a kdy s námi terapeuty, tedy kdy si může dovolit se odreagovat. Toho si na ní velmi ceníme, protože toto pravidlo pochopila intuitivně a velmi rychle. Velkým odreagováním jsou pro ni vyjížďky, kde se stává temperamentní a poměrně vytrvalou běžkyní.

Tonda v tomto roce pokračoval se skupinou pacientů z gerontopsychiatrických oddělení při práci ze země a i tento rok splnil sen některým z nich, kteří nasedli na jeho hřbet ve vyšším věku. Jeho dalšími skupinami byli pacienti z oddělení pro závislosti a pacienti trpící poruchou okruhu schizofrenních psychóz.

Alan se i nadále věnoval terapiím s dětskými pacienty a s pacienty z oddělení pro závislosti. V obou těchto skupinách je důležitým koněm. Koněm, který vyžaduje důslednost, dodržování pravidel, respektu i důvěry. S klienty z ambulantní péče, se kterými pracoval v průběhu celého roku, absolvoval červnové vystoupení pro rodinné příslušníky. S jedním z klientů pracoval ze země, se slečnou Petrou zajeli velmi dojemnou paradrezurní ukázku na hudbu v kroku, v tomto roce již bez jištění Alana terapeutkou.

Po skončení podzimních terapií následovaly zimní koňské prázdniny a fyzioterapeutická péče pro všechny koně provedená MVDr. Z. Žežulkovou.

Rok 2013 opět neskutečně rychle utekl. Byl pestrý a plný zážitků... Právě i proto, že existuje takové super sdružení, jako CPK - CHRPA, ochotné pomoci střediskům hiporehabilitace. My za naše tři „Chrpáčky“ děkujeme!

Za tým střediska hiporehabilitace Pirueta Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod
Ing. Martina Mrštinová


Další foto naleznete zde
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.