Navigace
Poslední články
· Přemeček a další...
· PL Kosmonosy a čty...
· Bert v Zookoutku př...
· Nejen o Sorice ve st...
· Bertík již čtvrt...
Hiearchie článků
Rozcestník » Články o koních v ústavech » Bert v Zookoutku při PN Jihlava
Bert v Zookoutku při PN Jihlava


Již od roku 2006 působí v Psychiatrické nemocnici v Jihlavě Bert, valach Českého teplokrevníka. Dnes dvanáctiletý profesionál je nositelem Certifikátu koně zařazeného do hiporehabilitace vydávaného Českou hiporehabilitační společností.

Jsme strašně rádi, že po vleklých zdravotních komplikacích v roce 2011 už Bert opět naplno vykonává svou terapeutickou roli a děkujeme hiporehabilitačnímu týmu za vzornou péči o něj i za zaslanou zprávu:Zápis o využití koně Berta v Psychiatrické nemocnici Jihlava

V roce 2013 byl již Bert zcela v pořádku a pracoval v plném zatížení s klienty. Ale i přes to se snažíme ulehčit jeho hřbetu a váhy klientů pečlivě vybíráme. Naší snahou je zařazovat klienty s váhovým průměrem do 75 kg.

V měsíci červenci měl prázdniny tak jako všichni koně PN. Chodil společně s ostatními koňmi pouze na pastvu.

V září se zúčastnil programu „Den s koňmi“ v PN Jihlava. Akce byla určena pro klienty PN, ale i dětské návštěvníky z řad zaměstnanců PN. Formou soutěží a poznávacích aktivit plnili klienti úkoly, které znají v hiporehabilitaci. Kůň Bert a klisna Schery vozili tento den pouze dětské návštěvníky. Dospělí mohli využít svezení v kočáru. Akce byla velmi kladně hodnocena klienty i dětmi. V přípravě soutěží pomáhali klienti z oddělení závislostí. Bert je pro nás nenahraditelným při práci s klienty v ambulantních terapiích, kteří se na něm zdokonalují v základech rekreačního ježdění.

Pokud budou příznivé podmínky v zimním období, bude Bert využíván i v skijoringu, tato činnost jej velmi baví.

Touto cestou bychom sdružení CPK Chrpa chtěli moc poděkovat jménem Psychiatrické nemocnice i jménem spokojených klientů a pacientů.

Kolektiv Zookoutku při PN JihlavaPS: Na závěr bych si ještě dovolila zařadit citace spokojených klientů z ambulantní terapie:

„Mám dobrý pocit, hřeje mě u srdce, když vidím vznešené zvíře jako je kůň, jak se nese, pohybuje. Když se na koni vezu, mám pocit jistoty. Klapot koňských kopyt mi přináší radost a myslím si i štěstí, líbí se mi, když se koně můžu dotknout a pohladit, vyhřebelcovat. Mám větší radost ze života. Tenkrát mi moc pomohla hipoterapie při hospitalizaci. Vlastně to mě pozvedlo, slyšet z oddělení klapot kopyt a chtělo se mi bojovat za lepší zítřek. Poznala jsem tady moc fajn lidičky, co se pečlivě starají o koníky. Ráda chodím na terapii.“ H.

„Na koně do Zookoutku chodím 12. měsíc a za tu dobu jsem se mnoho naučil. Zejména jsem měl možnost vyzkoušet si jízdu na koni za asistence paní terapeutky. Dříve jsem měl trochu obavy z péče o koně, kterou již zvládám samostatně. Jsem moc rád, že mohu na tyto terapie docházet, neboť mi přináší radost z kontaktu se zvířaty, která jsou velmi ušlechtilá a krásná. Je zde výborný pracovní kolektiv, který mě přijal a se kterým mohu sdílet i jiné, běžné starosti a radosti. Děkuji za vše a těším se na další spolupráci.“ J.
Další foto naleznete zde
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.